Oferta parku /

Fokarium

Przedstawiamy Państwu jedyne w Polsce fokarium gdzie można obserwować jednocześnie w tym samym zbiorniku przedstawicieli dwóch rodzin ssaków morskich płetwonogich. Zobaczą tu Państwo dwa z trzech  rodzimych dla Morza Bałtyckiego gatunków fok: fokę szarą (Halichoerus grypus) oraz fokę pospolitą (Phoca vitulina). Wspólnie z nimi w naszych zbiornikach przebywają przybysze z Nowego świata: kotiki południowoamerykańskie (Arctocephalus australis) z rodziny uchtakowatych żyjące wokół południowej części Ameryki Południowej oraz najbardziej znani przedstawiciele płetwonogich – uchatki kalifornijskie (Zalophus californianus) zamieszkujące zachodnie wybrzeże Ameryki Północnej.

W tym największym w Polsce ośrodku, zwierzęta mają do swojej dyspozycji kompleks 8 zewnętrznych basenów. 3 z nich stanowią baseny prezentacyjne, gdzie mogą Państwo podziwiać naszych podopiecznych w trakcie ich codziennych zajęć. Pozostałe 5 zbiorników znajduje się poza obszarem dostępnym dla gości i stanowi swego rodzaju prywatną strefę naszych zwierząt. Cały obszar zespołu basenów wraz z przylegającym lądem ma łączną powierzchnię przekraczającą 8000 m2  a objętość wody przekracza 2 miliony litrów.  

 Foki tak samo jak uchatki prowadzą wodno-lądowy tryb życia. Oznacza to, że pomimo iż są zwierzętami morskimi nie spędzają w wodzie całego swojego życia. Zarówno foki jak też uchatki sporo czasu przebywają również na lądzie. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na różnice pomiędzy obydwoma gatunkami, które mamy nadzieję Państwu zaprezentować:

  •  foki poruszają się na lądzie niezdarnie i powolnie (aczkolwiek potrafią zaskoczyć błyskawicznie przyspieszając). Do poruszania się używają jedynie przednich płetw oraz ruchów ciała (pełzanie). Tylne płetwy na lądzie są jedynie ciągnięte za ciałem.z

  • uchatki radzą sobie na lądzie znacznie lepiej. Do poruszania się po lądzie używają zarówno przednich jak również tylnych płetw. Unoszą na nich swoje ciało i poruszają się bardzo podobnie jak zwierzęta lądowe (potrafią nawet biegać!).

  • w wodzie foki poruszają się z wielką gracją. Przypominają pod wodą torpedę a to dlatego, że cały ich napęd stanowią płetwy tylne, które jak dwa wachlarze nadają foce pędu. Do sterowania zaś używają płetw przednich oraz balansują ciałem.

  • ciało uchatki w wodzie napędzają płetwy przednie i również one oraz balans ciała używane są do sterowania, zaś płetwy tylne pełnią pod wodą tylko funkcje pomocnicze.

W naszym ośrodku możecie Państwo zaobserwować te piękne zwierzęta nie tylko w hodowli ale również zobaczyć jak wygląda ich codzienny trening. Dzięki niemu możliwa jest bezstresowa dla zwierząt opieka medyczna. Dodatkową zaletą treningu jest fakt, iż nasi podopieczni nie nudzą się a ich umysły, podobnie jak w naturalnym środowisku, cały czas są pobudzane do działania.